Handmade Butterfly Jewelry Set 24K Gold Finished

Butterfly Jewelry Set includes:
Handmade Butterfly Bracelet
Handmade Butterfly Ring

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι πρωταθλητής του ΝΒΑ και MVP των ΝΒΑ Finals. Στο μεσοδιάστημα έσπασε μία σειρά από ρεκόρ και έγραψε ιστορία. Για να καταφέρει όμως να φτάσει στο τέλος του δρόμου, χρειάστηκε μία μυθική εμφάνιση στο Game 6 των NBA Finals στην νίκη των Μπακς επί των Σανς με 105-98.

Η στατιστική απεικόνιση της βραδιάς του Γιάννη προκαλεί ζαλάδα: 50 πόντοι με 15/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κοψίματα και 6 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής. 50 από τους 105 πόντους των Μπακς. Σε παιχνίδι που έκρινε το πρωτάθλημα. Κάπου εκεί είναι που οι λέξεις χάνουν το νόημά τους όπως δήλωσε και ο Μάικ Μπουντενχόλζερ. Το θέμα ωστόσο στην περίπτωση του Γιάννη είναι πώς κατάφερε να φτάσει σε αυτή την 50αρα.

Συγκρατημένα επιθετικός στην αρχή, καταιγιστικός στο τέλος

Ο Γιάννης ήταν ξεκάθαρο πως σκόπευε να επιτεθεί στο καλάθι. Και αν στα πρώτα λεπτά φαινόταν συγκρατημένος, ο εκρηκτικός τρόπος που έκλεισε την πρώτη περίοδο έδειξε τις προθέσεις του, για να ακολουθήσει ένα σχετικά ήρεμο δεύτερο δωδεκάλεπτο, πριν έρθει η απόλυτη έκρηξη στην τρίτη περίοδο και η παραγωγική τέταρτη περίοδος.

Συγκεκριμένα, ο Γιάννης σκόραρε ως εξής:

Πρώτη περίοδος: 10 πόντοι με 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ και 1 κόψιμο

Δεύτερη περίοδος: 7 πόντοι με 3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 2 λάθη

Τρίτη περίοδος: 20 πόντοι με 5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη

Τέταρτη περίοδος: 13 πόντοι με 4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κοψίματα και 1 λάθος

Από την παραγωγικότητα του Αντετοκούνμπο γίνεται σαφές ότι ήταν πολύ πιο επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο, όχι τόσο λόγω των 33 πόντων που σημείωσε, όσο επειδή εκτέλεσε 13 βολές σε αυτό το διάστημα. Αυτό πάντως που δείχνει ξεκάθαρα την λογική του σταρ των Μπακς είναι το εξής: Σύμφωνα με το InStat Scout, ο “Greek Freak” είχε 11/15 σουτ στο “ζωγραφιστό”, αλλά και 4/6 σουτ από απόσταση 3-4 μέτρων, βάζοντας κάποια κρίσιμα (συνήθως fade away) τζαμπ σουτ. Αυτό ήταν που άνοιξε και το παιχνίδι του, κάτι που φαίνεται και από το Shot Chart του:

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο διέλυσε τους Σανς κάτω από το καλάθι στο Game 6 Ο Γιάννης έμεινε πιστός στην λογική του. Ήθελε να δημιουργήσει φθορά. Ήταν επιθετικός, ορμούσε προς το καλάθι, φόρτωνε με φάουλ τους Σανς, τελείωνε δυναμικά τις φάσεις. Το αποτέλεσμα ήταν η πιο παραγωγική εμφάνιση της καριέρας του στα playoffs, με τους Σανς – που πλην του ΝτιΆντρε Έιτον δεν είχαν μέγεθος στην γραμμή ψηλών τους – να μοιάζουν ανήμποροι να τον σταματήσουν. Όπως σε όλη την σειρά δηλαδή, αφού ο “Greek Freak” έκλεισε τους NBA Finals έχοντας 35.2 πόντους, 13.2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1.8 κλεψίματα…

Διαβάστε περισσότερα στην πηγή: sport24.gr