Ο ΠΑΟΚ κρίθηκε μετεξεταστέος

Αν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ήταν για τον ΠΑΟΚ το πιο σοβαρό crash test και έπρεπε σε αυτό να αποδείξει ότι είναι και πάλι έτοιμος για να κάνει πρωταθλητισμό, τότε ο Δικέφαλος κρίνεται…μετεξεταστέος. Ο ΠΑΟΚ δεν χάνει την χρονιά επειδή ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό αλλά είναι φανερό ότι θα πρέπει να δουλέψει πιο σκληρά να διορθώσει τις όποιες του ατέλειες και να επιστρέψει και πάλι για να δώσει νέες εξετάσεις.

Η πρώτη και πιο εύκολη ανάγνωση για το γεγονός ότι η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου γνώρισε την πρώτη της εκτός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα είναι ότι πλήρωσε τα λάθη του Άντερσον Εσίτι. Ο Νιγηριανός φταίει για τα δυο γκολ του Ολυμπιακού και τέλος… Η αλήθεια είναι ότι όντως ο Εσίτι ήταν εκτός τόπου και χρόνου και μόνιμη πηγή κινδύνων στο διάστημα εκείνο του παιχνιδιού, για 10 λεπτά περίπου που οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δυο γκολ είχαν και ευκαιρίες και δοκάρι και έμπαιναν όποτε ήθελαν στην περιοχή του Δικεφάλου.

Ο Λουτσέσκου τόνισε στις δηλώσεις του μετά την ήττα ότι κανένα παιχνίδι δεν χάνεται από έναν και μόνο παίκτη που δεν είναι σε καλή μέρα και έχει δίκιο. Και μίλησε για κακή νοοτροπία την οποία είχε η ομάδα του από το ξεκίνημα του αγώνα, μια έλλειψη εμπιστοσύνης που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του στις δυνατότητες που έγινε ακόμη μεγαλύτερη μετά το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Ολυμπιακός.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε εκτός παιχνιδιού όχι μόνο τον Εσίτι αλλά και τους άλλους δυο χαφ του Σβαμπ και Αουγκούστο, δεν υπήρχαν αλληλοκαλύψεις και βοήθειες μεταξύ των ποδοσφαιριστών του – κυρίως από τον Μπίσεσβαρ στον Σίντκλεϊ τον οποίο έβαζαν συχνά πυκνά στη μέση δυο παίκτες του Ολυμπιακού- , ήταν άτολμος επιθετικά γιατί δεν ήθελε να πάρει ρίσκα και έμεινε με την πρώτη του τελική στο 36΄ με το σκορ ήδη διαμορφωμένο στο 2-0 εις βάρος του.

Άργησε να σκοράρει και δεν έγινε διεκδικητικός

Ακόμη και όταν στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αλλαγές και ο ΠΑΟΚ άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και πάλι δυσκολεύτηκε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από νωρίς μια προσπάθεια να διαχειριστεί το προβάδισμα του στο σκορ. Ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά αν ο ΠΑΟΚ έβρισκε γκολ πιο νωρίς, στη φάση με το δοκάρι του Μιχαηλίδη για παράδειγμα και όχι 10 λεπτά πριν το 90′ με τον Μουργκ.

Ωστόσο και σε αυτό το δεκάλεπτο που είχε μπροστά του ο Δικέφαλος δεν έδειξε να έχει δυνάμεις να κλείσει τον αντίπαλο του στα καρέ του για να ψάξει με αξιώσεις την ισοφάριση. Δεν ήταν τόσο διεκδικητικός όσο θα έπρεπε για να βάλει σε δύσκολη θέση τους…