Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 74-57: Δείγμα αρνητικό

Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 74-57: Δείγμα αρνητικό

Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε στο φιλικό με τη Βιλερμπάν και ηττήθηκε με 74-57 στο τουρνουά της Ισπανίας. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 1/14 τρίποντα με πρώτο σκόρερ τον Οκτάβιους Έλις (12).

Δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός στο φιλικό με τη Βιλερμπάν, στα πλαίσια του τουρνουά της Βαλένθια και γνώρισε την ήττα με 74-57. Προβλημάτισαν οι “ερυθρόλευκοι” σε άμυνα και επίθεση απέναντι στην αθλητική γαλλική ομάδα, που “σκότωσε” τους “ερυθρόλευκους” με τα τρίποντα. Μόλις ένα εύστοχο είχαν οι Πειραιώτες σε 14 προσπάθειες.

Ο MVP

Ο Άλερικ Φρίμαν ήταν “καυτός” και με 4/6 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 14 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του Αμερικανού ήταν ο ύψους 2.18 σέντερ Μουσταφά Φαλ (12 πόντοι), τον οποίο οι παίκτες του Ολυμπιακού αδυνατούσαν να αντιμετωπίσουν κάτω από το καλάθι.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Άαρον Χάρισον δεν πήρε πολλές προσπάθειες και στα 20:36 που αγωνίστηκε σημείωσε μόλις ένα καλάθι. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 1/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Βιλερμπάν είχε 12/28 τρίποντα ενώ ο Ολυμπιακός 1/14. Αυτή ήταν η βασική διαφορά των δύο ομάδων και ο σοβαρότερος λόγος που η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με διαφορά 17 πόντων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με πολύ όμορφες συνεργασίες Σλούκα – Πρίντεζη και προβάδισμα 6-0, με δύο ασίστ και ένα καλάθι του “Σλούκι Λουκ”. Αλλά και πολύ σωστές άμυνες, που κράτησαν τη Βιλερμπάν μακριά από το καλάθι. Αφού η ομάδα του έμεινε για 3,5 λεπτά χωρίς να σκοράρει, ο Πάρκερ ζήτησε τάιμ άουτ. Μετά από αυτό ο βαθμός συγκέντρωσης των Γάλλων ανέβηκε κατακόρυφα και 6.30 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ήρθε το πρώτο καλάθι με τον Κόουλ.

Ακολούθησε επί μέρους σερί 6-0 για τη Βιλερμπάν, ενώ αργότερα σερί 14-4, εκμεταλλευόμενη την κακή κυκλοφορία των “ερυθρόλευκων”, τις χαμένες μάχες στο ένας εναντίον ενός και τις μάχες κάτω από τα καλάθια μετά το δεύτερο rotation. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 14-12 υπέρ των Γάλλων. Στη δεύτερη περίοδο ο Μπαρτζώκας πέρασε στον αγώνα τον Σπανούλη, αλλά ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν εκ νέου να στήσει τις…

Διαβάστε περισσότερα στην πηγή: sport24.gr